Zagrożenia czadem


PAMIĘTAJ

, że źle konserwowane piece gazowe i junkersy, źle eksploatowane urządzenia gazowe, kuchenki, piecyki oraz nie dokonywane przeglądy kominów mogą prowadzić do śmierci.
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powoduje śmierć przez uduszenie.
Objawami zatrucia czadem są bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie, mdłości, potem wymioty i utrata przytomności. Innymi objawami mogą być także kołatanie serca, zaburzenia równowagi, wzroku, słuchu, drżenie mięśni.
Już pierwsze symptomy złego samopoczucia w czasie kąpieli lub podczas przebywania w pomieszczeniu ogrzewanym węglem lub gazem powinny być sygnałem, którego nie wolno lekceważyć - należy pootwierać szybko okna i drzwi , osobę poszkodowaną ułożyć w strumieniu świeżego powietrza i natychmiast wezwać pomoc.

Główną przyczyną zatruć czadem - tlenkiem węgla są:
- niedostosowanie istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi (bardzo szczelne okna i drzwi);
- niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych, spalinowych i dymowych;
- niesprawność urządzeń grzewczych takich jak: piece węglowe, piece gazowe, podgrzewacze wody;


Pamiętaj, nie zaklejaj kratek wentylacyjnych ani okien!

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?


1. Prowadzić systematycznie kontrole techniczne, w tym sprawdzenie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie dostatecznego ciągu powietrza;
2. Użytkować sprawne technicznie urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta;
3. Nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i kratek nawiewu świeżego powietrza potrzebnego do zamontowanego urządzenia grzewczego;
4. Nowe okna bardzo szczelne należy uchylać (ustawić na mikrowentylację) gdyż uniemożliwiają one proces wentylacji w pomieszczeniach;
5. Wietrzyć często pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki);
6. Nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania.

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto zamontować w domu czujki dymu i gazu.
Koszt zamontowania jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń łącznie z uratowaniem naszego życia.


Informacja wytworzona przez:
Stanisław Korczyk , w dniu:  11‑03‑2015 13:57:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Sonia Guzik
email: s.guzik@starostwo.gliwice.pl tel.:32 332 66 65 fax: 32 231 08 22
, w dniu:  11‑03‑2015 13:57:00
Data ostatniej aktualizacji:
23‑03‑2015 06:38:01
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie