Zagrożenia towarzyszące upałom


Udar słoneczny

- jest stanem zagrożenia zdrowia lub nawet życia, wymaga natychmiastowej pomocy lekarza.
Objawy: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa cc częstotliwość bicia serca i oddechu.

Zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzanie długiego czasu na słońcu lub zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny.
Objawy przegrzania są następujące: osłabienie, zawroty głowy, pragnienie, nudności i wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza nóg i brzucha), utrata przytomności.
Pierwsza pomoc: połóż poszkodowaną osobę w chłodnym miejscu (nogi unieś na wysokość 20-30 cm). Poluzuj ubranie, użyj zimnej mokrej tkaniny jako okładu do obniżenia temperatury ciała. Podawaj do picia wodę z solą, małymi łykami, jeśli wystąpią nudności, odstaw wodę. Jeśli wystąpią wymioty, szukaj natychmiastowej pomocy medycznej. W przypadku utraty przytomności przy wyczuwalnym oddechu i tętnie, ułóż poszkodowanego na boku.
Oparzenia słoneczne - objawy: zaczerwienienie i bolesność skóry, możliwe swędzenie, pęcherze, gorączka, ból głowy.
Pierwsza pomoc: weź chłodny prysznic, zmyj olejek (kremy), jeśli na skórze wystąpią pęcherze , zrób suchy, sterylny opatrunek i skorzystaj z pomocy lekarza.

Bądź przygotowany na zagrożenia towarzyszące upałom:


1. Ogranicz do minimum przebywanie na słońcu zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania jego promieni.
2. Regularnie pij duże ilości wody, spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki, zadbaj o odpowiednią ilość płynów dla twojego dziecka.
3. Unikaj picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru - powodują one odwodnienie organizmu.
4. Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczenia, stosując żaluzje w drzwiach i oknach.
5. Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.
6. Ogranicz spożywanie napojów alkoholowych, mimo że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
7. Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, noś okrycia głowy, które chronią twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.
8. Unikaj skrajnych zmian temperatury, zredukuj oraz ogranicz wyczerpujące zajęcia.
9. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na nisko-wodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększeniem przyjmowania płynów.
10. Pamiętaj że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe, przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach, zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia.
11. W upalne dni nie zostawiaj w samochodzie dzieci i zwierząt ani materiałów łatwopalnych (np. karnistrów z benzyną, butli z gazem)
Podczas wystąpienia zjawiska suszy należy zmniejszyć zużycie wody, nie podlewaj trawników, gdzie tylko możliwe, używaj wielokrotnie tej samej wody.


Informacja wytworzona przez:
Stanisław Korczyk , w dniu:  11‑03‑2015 13:58:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Sonia Guzik
email: s.guzik@starostwo.gliwice.pl tel.:32 332 66 65 fax: 32 231 08 22
, w dniu:  11‑03‑2015 13:58:00
Data ostatniej aktualizacji:
23‑03‑2015 06:44:35
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie