d) zatrucie grzybami


Zbieranie grzybów w Polsce jest bardzo popularne, są chętnie spożywane ze względu na walory smakowe i zapachowe, lecz nie posiadają żadnych walorów odżywczych.
Z jednej więc strony są cenionym artykułem spożywczym , ale z drugiej, niestety - mogą stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. W Polsce rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności, spotykamy gatunki śmiertelnie trujące, trujące, warunkowo jadalne i jadalne.
PAMIĘTAJ !
- w razie podejrzenia zatrucia udaj się do lekarza pierwszego kontaktu,
- sprawdzaj swoje zbiory dwukrotnie,
- zbieracz amator nie może być grzybiarzem super znawcą, może znać zaledwie kilka i tych grzybów należy się trzymać - jeśli masz wątpliwości nie zbieraj,
- jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że zbierasz grzyby dobre - nie zbieraj grzybów młodych, bo trudno odróżnić te, które są trujące,
- zrezygnuj ze zbierania grzybów blaszkowych - wśród nich jest tyle trujących, że łatwo o pomyłkę,
- nie pozwól zbierać grzybów dzieciom, one często są ofiarami śmiertelnych zatruć,
- jeśli kupujesz grzyby - to tylko gdy masz zaufanie do sprzedającego i możesz stwierdzić, jakie to gatunki,
- nie kupuj suszonych grzybów, zwłaszcza mieszanych z niewiadomego źródła, tu pomyłkę najłatwiej,
- nie wierz tym, którzy twierdzą, iż kilkakrotne gotowanie nieznanego ci grzyba spowoduje, że już nadaje się on do jedzenia - to najczęściej może być groźne w skutkach,
- tak zwane lodowe sposoby na rozpoznanie jadalnych grzybów są zawodne! To nieprawda, że tylko trujący grzyb ma gorzki smak, także wiele innych ludowych sposobów jest zawodnych. Trujący grzyb może nie mieć gorzkiego smaku, może być biały i nie siwieć, może być nadjedzony przez ślimaki.

Podział zatruć grzybami:
Krótki okres utajenia, zwykle po upływie pół do pięciu godzin po spożyciu grzybów występują objawy kliniczne: najczęściej bule brzucha, wymioty i biegunka.
Długi okres utajnienia, pierwsze objawy żołądkowo-jelitowe występują po upływie ponad sześciu godzin od spożycia grzyba.

Zatrucie grzybami szczególnie niebezpieczne jest dla dzieci, dlatego do lat czterech w ogóle nie podawać do jedzenia grzybów.
Najczęstszymi objawami zatrucia grzybami są: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, ślinotok, zaburzenia krążenia, zwężenie źrenic. Niezależnie od tego czy objawy zatrucia już wystąpiły czy jeszcze nie, należy jak najszybciej sprowokować wymioty, aby usunąć substancje trujące z żołądka i nie dopuścić do ich wchłonięcia się. Wymioty i resztki grzybów należy zabezpieczyć i przekazać do badania personelowi medycznemu. Jest to pomocne w celu zidentyfikowania gatunku grzyba, który wywołał zatrucie.
Przy podejrzeniu zatrucia grzybami konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem i przewiezienie pacjenta do szpitala. Podejrzewając zatrucie, nie pozwalaj choremu obracać się na plecy i utrzymaj go w stanie przytomności. Aby wywołać wymioty, można podać do picia silnie osoloną wodę z dodatkiem węgla aktywnego, który ma właściwości absorpcyjne i wchłania w żołądku i jelitach toksyny.


Informacja wytworzona przez:
Stanisław Korczyk , w dniu:  11‑03‑2015 14:04:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Sonia Guzik
email: s.guzik@starostwo.gliwice.pl tel.:32 332 66 65 fax: 32 231 08 22
, w dniu:  11‑03‑2015 14:04:00
Data ostatniej aktualizacji:
23‑03‑2015 06:50:45
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie