k) co to jest grypa i jak możemy jej zapobiec


W związku z sezonowym wzrostem liczby zachorowań na grypę i choroby grypopodobne, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przygotowała informację o tym, co to jest grypa oraz jak można jej zapobiegać.
Grypa jest ostrą, bardzo zakaźną chorobą spowodowaną zakażeniem jednym z trzech typów wirusa grypy: A, B, C, szerząca się drogą powietrzną i kropelkową za pomocą aerozolu śluzowego zawierającego wirusy grypy. Możliwe jest też przenoszenie się zakażenia przez dotykanie przedmiotów zanieczyszczonych śliną lub wydzieliną dróg oddechowych osoby chorej i następnie dotykanie śluzówki osoby zdrowej.
Epidemie grypy występują prawie każdego roku w miesiącach jesienno-zimowych na całej kuli ziemskiej.
Choroba objawia się uczuciem rozbicia, bólami mięśniowymi, kilkudniową gorączką i różnie nasilonymi objawami ze strony układu oddechowego - katarem czy suchym kaszlem. Powikłaniem wynikającym z uogólnionego zakażenia może być np. zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli, zaś powikłaniem wtórnym - przede wszystkim bakteryjne zapalenie płuc i zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Zachorowania najczęściej występują wśród osób o obniżonej odporności, najczęściej u dzieci do lat 5 oraz w wieku szkolnym, osób starszych powyżej 65. roku życia, pracowników służby zdrowia i służb publicznych, przewlekle chorych, a także u osób z chorobami współistniejącymi.
Zakażona osoba staje się zakaźna dla otoczenia na jeden dzień przed pojawieniem się symptomów choroby i zakaża innych przez około tydzień od ich pojawienia się.
Podstawą profilaktyki są szczepienia przeciw grypie sezonowej. Szczepionka przeciw grypie zawiera nieaktywną lub znacznie osłabioną postać wirusa, która powoduje powstanie przeciwciał chroniących przed zachorowaniem, a sama nie wywołuje choroby. U większości chorych w przebiegu niepowikłanej grypy wystarcza stosowanie leczenie objawowego (łagodzącego występujące objawy). Antybiotyk nie działa na wirusa, dlatego jego stosowanie jest mało skuteczne.
Oto kilka zasad, których stosowanie może zapobiec grypie:
- nie bagatelizuj pierwszych objawów grypy. W przypadku wystąpienia objawów pozostań w domu, a w razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem,
- myj ręce - częste mycie rąk pozwala uniknąć zakażenia i przekazania go dalej,
- myj ręce mydłem i ciepłą wodą przez około 20 sekund, bądź stosuj żel antybakteryjny,
- zawsze używaj chusteczek higienicznych jednorazowego użytku, po zużyciu wyrzucaj je do kosza na śmieci,
- unikaj dużych skupisk ludzi, to właśnie w tych miejscach jest najwięcej drobnoustrojów (np.: centra handlowe, widowiska, kina, teatry, targowiska, środki komunikacji miejskiej)
- unikaj bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi i trzymaj bezpieczny dystans od nich,
- unikaj dotykania śluzówek oczu, nosa i ust,
- ubieraj się stosownie do temperatury,
- odżywiaj się prawidłowo i prowadź aktywny tryb życia,
- wietrz pomieszczenia w których przebywasz, dbaj o higienę otoczenia,
- nic nie wzmacnia organizmu człowieka tak, jak odpowiednia ilość wypoczynku i snu.


Informacja wytworzona przez:
Stanisław Korczyk , w dniu:  11‑03‑2015 14:09:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Sonia Guzik
email: s.guzik@starostwo.gliwice.pl tel.:32 332 66 65 fax: 32 231 08 22
, w dniu:  11‑03‑2015 14:09:00
Data ostatniej aktualizacji:
23‑03‑2015 06:47:16
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie