Knurów
Urząd Miasta Knurów
ul. Ogana 5
44 - 190 Knurów
tel. (32) 235 10 17
fax (32) 235 15 21
e-mail: um@knurow.pl
http:// www.knurow.pl Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Marian Gruszka
Przewodniczący Rady
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Powierzchnia - 3395 ha
Ludność - 35422 (wg GUS - dane z 30.06.2024 r.)
Wielką zaletą miasta jest zmiana jego oblicza. Z miejscowości podporządkowanej wyłącznie górnictwu, przekształca się w miejsce przyjazne inwestorom rozwijającym inne gałęzie gospodarki. A ma ku temu wielkie możliwości - dysponuje wielkim potencjałem, który należy wykorzystać. Posiada niezabudowane, atrakcyjne tereny inwestycyjne możliwe do przeznaczenia dla wytwórczości, usług lub budownictwa mieszkaniowego.
Mocną stroną Knurowa jest uporządkowana gospodarka odpadami (nowoczesne, ekologiczne wysypisko wraz z sortownią i oczyszczalnia ścieków); ponadto posiada znaczne rezerwy mocy (w zakresie energii elektrycznej, ciepła i gazu); dysponuje też ogromnym potencjałem telekomunikacyjnym; ma wreszcie stabilną pozycję miasta obsługującego najbliższą okolice w zakresie szkolnictwa i ochrony zdrowia.
W mieście działają liczne placówki bankowe oraz wiele placówek handlowych. Sporo miejscowych firm współpracuje z kontrahentami zagranicznymi w Europie i na całym świecie. Przedsiębiorstwa chcące związać swą przyszłość z Knurowem mogą liczyć na opiekę i życzliwość miejscowych władz.
Miasto jest dogodnie usytuowane na obrzeżach największej aglomeracji miejsko-przemysłowej w Polsce - aglomeracji katowickiej. Dużym atutem jest bliskie sąsiedztwo Gliwic - ośrodka przyciągającego zagraniczny kapitał. Już teraz Knurów posiada łatwy dojazd zarówno kołowy, jak i kolejowy, usytuowany jest także przy przecięciu się dwóch największych krajowych autostrad A-1 i A-4.
Najstarsze ślady pisane o Knurowie i okolicach pochodzą z roku 1305. Z dokumentów tych wynika, że Knurów należał terytorialnie do ziemi gliwickiej, a ziemia gliwicka wchodząca w obręb Śląska należała do państwa polskiego.
W rejonie miasta zalegają bogate złoża wysokowartościowego węgla gazowo-koksującego. Eksploatacja tych zasobów wywarła decydujący wpływ na kierunek rozwoju Knurowa, który z osady rolniczej przekształcił się w miasto przemysłowe silnie zurbanizowane. W 1906 r. uruchomiono pierwszą kopalnię węgla kamiennego ("Knurów"). W 1961 r. uruchomiono drugą kopalnię ("Szczygłowice"). W 2009 roku nastąpiło ich połączenie i teraz działają jako KWK "Knurów - Szczygłowice".
Na terenie miasta działają również podmioty gospodarcze zaliczane do innych branż. W ostatnich latach szczególnie prężnie rozwija się prywatna działalność gospodarcza. Wiele podmiotów gospodarczych zainteresowanych jest współpracą z kontrahentami zagranicznymi w zakresie sprzedaży produktów i usług, kooperacji, a także udostępniania nowoczesnych urządzeń i technologii. Na terenie miasta działa założona w 1992 r. Fundacja Na Rzecz Rozwoju Miasta Knurowa, która ma na celu zwiększenie aktywności ekonomicznej, zmniejszenie liczby bezrobotnych, promowanie lokalnych osiągnięć, a także wszechstronny rozwój gospodarczy i kulturalny Knurowa. W 1993 r. Fundacja powołała "Inkubator przedsiębiorczości" - jednostkę pomagającą każdemu, kto uruchamia własną firmę lub rozszerza dotychczasową działalność, tworząc nowe miejsca pracy.
Informacja wytworzona przez:
Romana Gozdek , w dniu: 01‑06‑2006 14:20:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Data ostatniej aktualizacji:
04‑03‑2025 10:22:06
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie