Niska emisja zadania mieszkańców i samorządu - co warto wiedzieć?


Trwa kolejny sezon grzewczy. To czas, gdy wszyscy tak mieszkańcy jak i organy samorządu (np. władze gmin) muszą wzmóc działania dla ograniczenia niskiej emisji.

JAK WYGLĄDAJĄ NASZE OBOWIĄZKI

MIESZKAŃCY – muszą stosować zalecenia UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ tj. zakazy i nakazy wynikające z Uchwały NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzania na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
• Nie stosujemy paliw złej jakości.
• Dokonujemy sukcesywnej wymiany instalacji grzewczych (pieców) na mniej zanieczyszczające nasze otoczenie.

Z CZEGO WYNIKAJĄ OBOWIĄZKI GMIN I POWIATU

ZADANIA DOTYCZĄCE WALKI Z ZANIECZYSZCZENIEM POWIETRZA nakłada „Program ochrony powietrza dla województwa śląskiego” przyjęty uchwałą  Nr VI/21/12/2020 Sejmiku  Województwa Śląskiego z dnia 22 czerwca 2020 r.
Program nakazuje m.in.:
• Redukcję na poziomie gmin emisji zanieczyszczeń ze źródeł małej mocy do 1 MW
• W ramach działania samorządy gminne powinny udzielać wsparcia finansowego ze środków własnych lub pozyskanych ze źródeł zewnętrznych - Obecne środki pozyskać można z programu czyste powietrze.
• Prowadzenie edukacji ekologicznej.
• Prowadzenie obowiązkowych działań kontrolnych przez gminy.
• Informowane o jakości powietrza.

WSPARCIE OGRANICZENIA EMISJI ZANIECZYSZCZEŃ POPRZEZ PLANOWANIE ENERGETYCZNE W GMINIE
Obowiązek ten wynika przede wszystkim z ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne.
Jako zadania gminy wskazuje ona:
• planowanie i organizację zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy,
• planowanie i finansowanie oświetlenia znajdujących się na terenie gminy terenów wskazanych w ustawie (w tym dróg),
• planowanie i organizację działań mających na celu racjonalizację zużycia energii i promocję rozwiązań zmniejszających zużycie energii na obszarze gminy.
• ocena potencjału wytwarzania energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji oraz efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych lub chłodniczych na obszarze gminy.


GMINNE DOKUMENTY STRATEGICZNE POWIĄZANE Z OCHRONĄ POWIETRZA I ENERGETYKĄ
• Programy ochrony środowiska to podstawowe dokumenty strategiczne zawierające wskazanie działań przeznaczonych do realizacji związanych z ochroną środowiska. Obejmują m.in. działania związane z ochroną powietrza, a także zadania służące tej ochronie w tym w zakresie energetyki odnawialnej.
• Program ograniczania niskiej emisji (PONE) jest systemem wsparcia zarówno finansowego, jak i organizacyjnego mieszkańców gmin i miast, dzięki któremu przeprowadzane są inwestycje w indywidualne systemy grzewcze. Podstawą tworzenia Programów ograniczenia niskiej emisji są programy ochrony powietrza oraz programy ochrony środowiska.  Celem Programu ograniczenia niskiej emisji jest przede wszystkim poprawa jakości powietrza, jakości życia i zdrowia mieszkańców, w szczególności dzieci i osób chorych, najbardziej wrażliwych na zanieczyszczone powietrze.
• Plany gospodarki niskoemisyjnej to dokumenty o charakterze strategicznym, w których określa się działania mające na celu podniesienie efektywności energetycznej, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz redukcję gazów cieplarnianych.
Stworzenie gminnych Planów Gospodarki Niskoemisyjnej nie jest narzuconym przez ustawodawcę obowiązkiem. Opracowanie tego typu dokumentu strategicznego należy do przywilejów organów samorządu terytorialnego na szczeblu gmin. 
Konieczność opracowania i realizacji PGN wynika ze zobowiązań określonych w ratyfikowanym przez Polskę Protokole z Kioto oraz w Pakiecie klimatyczno-energetycznym, przyjętym przez Komisję Europejską w grudniu 2008 r.

Gmina jest istotnym podmiotem współpracującym m.in. z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Urzędem Marszałkowskim celem uzyskania funduszy do walki z niską emisją.

Ulotkę opracowano wykorzystując informacje zawarte w: „Programie ochrony powietrza dla województwa śląskiego”, materiałach archiwalnych Starostwa Powiatowego w Gliwicach, Uchwale NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw

Informacja wytworzona przez:
Mariusz Dyka , w dniu:  31‑12‑2020 08:00:33
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Łukasz Szyszko
email: bip@starostwo.gliwice.pl
, w dniu:  31‑12‑2020 08:00:33
Data ostatniej aktualizacji:
31‑12‑2020 08:07:13
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie